- Zdraví

Kondice koček

5. září 2018 v 21:20
JAK JEDNODUŠE POZNÁTE, V JAKÉ KONDICI JE VAŠE KOČKA:

Tělesná kondice koček

5. září 2018 v 20:47
JAK JEDNODUŠE POZNÁTE, V JAKÉ KONDICI JE VAŠE KOČKA:

Kolik mají kočky víček?

3. července 2011 v 11:42
Kočičí oko má celkem tři víčka:
pomocí horního a dolního kočka mrká, a navíc je tu ještě třetí víčko uložené v koutku oka. Říká se mu mžurka a v podstatě je to další ochranná vrstva rohovky. Toto víčko navíc funguje jako štít chránící rohovku. Občas ho vyzvedne nějaké trauma (jako vřed rohovky) nebo se objeví ve spojení s celkovým onemocněním (kvůli silné dehydrataci nebo úbytku na váze) či infekcí (třeba při viróze horních cest dýchacích).
TŘETÍ VÍČKO NORMÁLNĚ NEUVIDÍTE, A POKUD SE OBJEVÍ, POTOM JE NĚCO ŠPATNĚ A MĚLI BYSTE KOČKU VZÍT K VETERINÁŘI NA PROHLÍDKU.

Kočičí klinika

2. července 2011 v 19:15 | MVDr. Žaneta Hniličková
LIDŠTÍ PACIENTI MOHOU ZÁVIDĚT

V kočičí klinice Galeé v Praze na Vinohradech, která zahájila činnost začátkem letošního roku, je hlavní psychická pohoda. Je-li kočka z domova zvyklá na čtyřnohého kamaráda, může mít svého kocourka v pelíšku i po dobu hospitalizace, aby jí nebylo smutno, na návštěvy při delší hospitalizaci může přicházet i majitel. Mourci tvoří až 80 procent všech klientů a je pro ně připraveno špičkové vybavení. Servis je plně srovnatelný s člověčí klinikou, ne-li lepší. Zvířatům poskytují klasické ambulantní vyšetření, ale i složité chirurgické zákroky. Kočky mají nemoci jako lidé, také ortopedické potíže, kdy docházejí na rehabilitace a dokonce jim mění i opotřebované klouby za umělé. Dokonce funguje nejen psí, ale už i kočičí banka krve. Na klinice poskytují i stomatologickou péči, která zdaleka nespočívá jen v odstranění zubního kamene, ale zahrnuje i doplnění ulomených zubů či instalaci rovnátek.

Tak jako u lidí často rozhoduje čas, aby se kočička co nejdříve dostala do péče zvěrolékaře. A proto i zvířata už mají i svoje záchranky. Jedna z nich, veterinární záchranná služba Pet-medic z Prahy, s kočičí klinikou spolupracuje. Stejně jako profesionální záchranáři vyjíždějí nonstop, poskytují zvířatům rychlou první pomoc a převáží je na ošetření nebo rovnou na operace. V případě ohrožení života zvířete používají i majáček pro přednost v jízdě. Majitelka záchranky Ivana Bidlová-Janků je přesvědčena, že zvířecí záchranky mají velkou budoucnost.

Vše je jen otázka peněz, ale ukazuje se, že majitelé kočiček a všech domácích miláčků jsou ochotni zaplatit za jejich zdraví cokoli. A není divu, vždyť mnohá zvířátka jsou nenahraditelnými a milovanými členy rodiny.

Když nás kočka navždy opustí

5. března 2011 v 19:26
Kočka bohužel stárne rychleji než člověk, a tak nás nemine ani chvíle nejsmutnější. Každý, kdo ztratil blízkou bytost, zná pocit zoufalé bezmoci, kdy už nic není a nebude jako dřív,protože někdo chybí. Ti, kteří něco podobného prožili, kteří poznali, jak silné pouto si dokáže vytvořit lidská a kočičí duše, jak je možné rozumět si beze slov, a jak bolí, když nás zvířecí přítel opustí navždy, určitě ví, o čem je řeč. A jak následně odmítáme tuto krutou pravdu přijmout, a ptáme se, proč zrovna my? A proč zrovna teď, a takhle? Ač je smrt nedílnou součástí našich životů, nikdy nejsme na setkání s ní dostatečně připraveni. Posléze si pořídíme dalšího kočičího kamaráda a život jde dál, zůstávají krásné a zároveň bolestné vzpomínky.

Jenomže oni ti naši kočičáci přicházejí na svět s posláním, a když jej naplní, běží si klidně dál a nás tady nechají v slzavém údolí. Předtím nám pomohou otevřít oči, poznat svět z jiného úhlu pohledu a třeba i lépe pochopit sami sebe. A jen na nás pak je, jak jejich odkaz naplníme, aby se nám "vrátili", abychom jejich pohled nacházeli v očích našich příštích miláčků. Záleží jenom na nás, jaký postoj zvolíme a zda v nás občas přece jen nezahlodá červík pochybnosti čehosi mezi nebem a zemí, když se náš nový mazlík chová úplně stejně jako jeho předchůdce včetně jeho neobvyklých rituálů a zvyklostí, nebo když si nás najde kočičí bytost zcela nečekaně ve chvíli, kdy nám není zrovna nejveseleji a od prvního setkání se chová zcela samozřejmě, jakoby nás znala roky...

Dokážete rozpoznat bolest?

5. března 2011 v 18:42
Kočky většinou statečně snášejí bolest a nedávají na sobě nic znát - ostatně kdyby byly v tomto ohledu příliš citlivé, v přírodě by se zmenšovala jejich šance na přežití. Pro majitele to však znamená, že si své svěřenkyně musí o to bedlivěji všímat, aby dokázal včas zachytit příznaky bolesti.
Kladné odpovědi na následující otázky by vás měli vyburcovat k pozornosti: pokud na většinu z nich odpovíte kladně, vaši kočku pravděpodobně trápí bolesti! Potom co nejdříve k veterináři, aby se váš mazlíček netrápil (já osobně bych běžela, i kdybych odpověděla "ano" jenom dvakrát nebo třikrát - pro jistotu

- Vyhýbá se vaše kočka při odpočinku vyvýšeným místům?
- Má nové oblíbené místo k odpočinku?
- Hraje si méně než dřív?
- Má problémy s dodržováním čistoty v bytě?
- Nečistí se už tak důkladně?
- Pohybuje se méně než dříve, častěji odpočívá?
- Je náladovější?
- Už se nenechá tak ráda hladit?
- Mňouká častěji než dřív?
- Brání se někdy, když ji chcete zvednout?

Kočky opravdu nemají devět životů. Pokud je váš domácí tygr najednou jiný či přímo apatický, na nic nespoléhejte a nečekejte, až to přejde. Kočka si neumí přímo říct, co potřebuje. Ale pokud je nablízku ten, kdo je ochoten naslouchat i beze slov, její volání o pomoc v podobě změny chování vyslyší, neboť ví, že je to jeho povinnost. A je úplně jedno, zda je den či noc, ráno či večer. Pokud vás vaše kočka potřebuje právě teď, neodkládejte to, protože někdy mohou hrát roli doslova minuty.

Vaše kočka málo pije?

30. července 2010 v 17:23 | Informační zpravodaj
POKUD VAŠE KOČKA MÁLO PIJE, MŮŽE TO BÝT ZE ZDRAVOTNÍHO HLEDISKA ZÁVAŽNÉ.
HROZÍ MOČOVÉ KAMENY NEBO MOČOVÝ PÍSEK, POŠKOZENÍ AŽ SELHÁNÍ LEDVIN!

ČLOVĚK DENNĚ VYPIJE VODY ASI TAK JEDNU TŘICETINU AŽ ČTYŘICETINU SVÉ VÁHY. KOČKA S VODOU HOSPODAŘÍ MNOHEM ÚSPORNĚJI A PRŮMĚRNĚ DENNĚ VYPIJE POUZE ZHRUBA JEDNU SETINU AŽ STOPADESÁTINU SVÉ VÁHY. HLAVNÍ ROZDÍL VE SPOTŘEBĚ JE DÁN TÍM, ŽE KOČKA NA ROZDÍL OD ČLOVĚKA NEUMÍ REGULOVAT TĚLESNOU TEPLOTU VYLUČOVÁNÍM POTU CELÝM POVRCHEM TĚLA, POTÍ SE JEN VELICE OMEZENĚ, TAKŽE TÉMĚŘ VŠECHNA VODA, KTEROU VYPIJE ČI PŘIJME V POTRAVĚ, SE ÚČASTNÍ ZPRACOVÁNÍ ŽIVIN A ODLUČOVÁNÍ METABOLICKÝCH ODPADŮ.

Předpokládáme, že přes nedostatečné pití je vaše kočička jinak zdravá, má přijatelnou konzistenci výkalů bez zácpy a že také denně vylučuje moč, i když poměrně hodně koncentrovanou.

Potom problém nedostatečného pití může mít celou řadu příčin:

NAŠE DOMÁCÍ KOČKY POCHÁZEJÍ Z VENKOVA, KDE DLOUHÉ GENERACE ŽILY JAKO PRACOVNÍ KOČKY V HOSPODÁŘSTVÍ. O SPRÁVNÝ REŽIM JEJICH PITÍ SE NIKDO NESTARAL, LECKDE KOČKY ANI NENACHÁZELY VHODNÝ TRVALÝ ZDROJ VODY, TAKŽE SI ZVYKLY POTŘEBU PITÍ ŘEŠIT JEDNAK PŘÍLEŽITOSTNĚ (KALUŽE, RYBNÍČKY, DÉŠŤ, ROSA V TRÁVĚ, ZAPOMENUTÝ NEDOPITÝ HRNEK), JEDNAK PROSTŘEDNICTVÍM MLÉKA, KTERÉ (SNAD) DOSTÁVALY DENNĚ.PLYNE Z TOHO, ŽE SE U NICH NEVYTVOŘIL NÁVYK PRAVIDELNÉHO PITÍ, ŽÁDNÉ KOTĚ SE V RANÉM DĚTSTVÍ OD KOČIČÍ MAMINKY NENAUČILO, ŽE MÁ PÍT PRAVIDELNĚ A ZE STABILNÍHO ZDROJE.

Vaše kočička patrně nevyužívá trvale připravenou misku s vodou k častějšímu napití právě z toho důvodu, že jí to maminka nevštípila (lépe na tom budou čistokrevné kočky narozené v bytě, kde už koťátka odkoukají od maminky, že chodí pravidelně pít).

Ač tvrdíte, že vaše kočka nepije, lze to těžko stoprocentně prokázat!
Možná se chodí napít víckrát denně, párkrát si lízne a odejde, takže to ani nezpozorujete.
Možná nepije z misky, ale z jiných zdrojů, jejichž existenci si ani neuvědomujete - pár zbylých kapek v dřezu či umyvadle, pár kapek náhodně rozlitých v koupelně jí může k uhašení náhodné žízně stačit.

Možná jí připravená miska s vodou nevyhovuje. Jednak jí může vadit plastová miska či její barva, jednak jí nemusí chutnat užitková voda! Kočičí nároky na kvalitu vody obvykle nejsou nijak vyhraněné ani přesně zjistitelné, ale přesto je možné, že vaši kočičku připravená miska s vodou něčím odrazuje, takže vyhledává jiné náhodné zdroje. Můžete zkusit kupovanou samozřejmě neperlivou vodu nebo misku na vodu vyměnit za skleněnou, z bezbarvého skla.

Vodu (obecněji tekutinu, protože to může být kromě čisté vody i polévka, šťáva z masa, masový či zeleninový vývar apod.) je možné přidávat přímo do potravy - ať je to vařené maso či konzerva, a to v poměrně značném množství. Kočka tak tekutinu, rozmíchanou do potravy, zkonzumuje při jídle.

Některé kočky rády pijí ze slabě puštěného kohoutku v koupelně či kuchyni nebo z fontánky.

Největší potřebu vody má kočka konzumující granule. Doporučuji je používat v menším množství, spíše je nahradit konzervami, které už vodu obsahují.


Potravu, zvláště maso, je možné zkusit nepatrně přisolovat, aby se zvýšila žízeň a popud k vědomému napití byl důraznější.

Zkuste kuřecí vývar, který obecně mají kočky rády. Pokud jí nechutná samotný, podávejte kočce s trochou kuřecího masa.

Přitažlivost vody k napití je u některých zvláště dospělých koček možné zvýšit přidáním (ovoněním) nepatrného množství kozlíkových kapek (pozor - kozlíkové kapky z lékárny je nutné nejprve hodně zředit a pak teprve přikapávat pár kapek do misky).

Poslední možností, jak kočku donutit k větší spotřebě vody, je zmáčením či postříkáním, zejména tlapek nebo ocásku (zvláště v horkých letních dnech) - kočička všechnu vodu pečlivě olíže dosucha. Není to nic nepřirozeného, pouze tím napodobujeme přirozené zmáčení při brouzdání trávou na kočičích toulkách.

Kravské mléko není pro dospělou kočku přirozenou potravou. Obsahuje mnoho hodnotných látek, takže je vhodné je podávat, pokud kočce nezpůsobuje zažívací potíže. Některé kočky mléko milují, přesto však mohou být vybíravé, pokud jde o jeho druh a kvalitu.Můžete vyzkoušet místo normálního či trvanlivého mléka namíchat poměrně řídký Sunar nebo podávat Tatra neslazené mléko, nejlépe smíchané s vodou, protože u vás jde hlavně o další zdroj tekutin!

Tolik veterinář a prozradím vám ještě jeden nápad, který pomohl nám doma, protože naše první kočička Salinka také málo pila:
UMÍSTĚTE MISKU S VODOU ASPOŇ DVA METRY OD MISKY S JÍDLEM!
Dokud měla Salinka vodu u jídla, vždycky k ní jen znechuceně přičichla a odešla. Tak mě napadlo, dát misku s vodou jinam - a hned druhý den jsem ji přistihla, jak nedá se říci pije, ale alespoň si párkrát vody lízne. A i to je úspěch u koček, které pít nechtějí. Pak už si chodila líznout pravidelně.
Až potom jsem se dočetla, že je to celkem přirozené, protože kočky v přírodě také konzumují potravu jinde, než se následně napijí.

DEJTE MI VĚDĚT, POKUD VÁM NĚKTERÉ RADY POMOHLY!


Proč mi moje kočka olizuje vlasy?

23. června 2010 v 23:33 | Informační zpravodaj

Jedním z možných vysvětlení je, že kočička olizováním vlasů získává sůl. Je dobré podávat "vitamíny pro kočky" - obsahují i minerály.
Dalším důvodem k olizování vlasů může být určitá forma projevů sociálního, společenského chování kočky. Možná tím dává najevo příchylnost a sounáležitost k rodinné "smečce", možná je to snaha projevit lásku nabídkou péče o naši "srst".

Seznam jedovatých rostlin pro kočky

27. dubna 2009 v 10:50

Pokojové:

amarylis
anturie
asparágus
azalka
begónie
brambořík
břečťan
cesmína
difenbachie
dracena
fialka
fíkus
filodendron
kala
kaládium
klívie
kapradina
krotón
lilek ozdobný
monstera
orchideje
trnová koruna
vánoční hvězda
vánoční kaktus
voskovka


Zahradní:

aron
blatouch
bolševník
čemeřice
hvozdíky
hyacint
jalovec
jasmín
jmelí
kalina
kapradiny
knotovka
koniklec
konvalinka
kosatec
koukal
kručinka
lýkovec
maceška
mák
mařinka vonná
náprstník v
narcis
ocún
oleandr
oměj
pelargonie
protěž
prvosenky
pryskyřník
pryšec
ptačí zob
rajčata-zelená část
reveň
rozchodník prudký
rulík zlomocný
řebčík královský
sasanka hajní
skalník
skočec
stračka
svída krvavá
šafrán
štědřenec
tabák
tis
tulipán
vikev
violka rolní
vistárie
vlčinec
vratič obecný
zerav
zimolez
zimostrázDávejte pozor na svoje miláčky!

Línání

26. března 2009 v 18:33

Línání


Línání je přirozený jev výměny srsti, a proto bývá obtížené určit hranici mezi normálním fyziologickým a nadměrným patologickým línáním.

Fyziologické línání se ve zvětšené míře opakuje dvakrát do roka, a to na jaře, kdy se kočky zbavují zimní srsti, a na podzim, kdy se jim zimní srst opět obnovuje. Mimoto kočka mírně líná po celý rok, protože životnost jednoho chlupu je přibližně jeden měsíc. Poté chlup odpadává a na jeho místě vyrůstá nový. Pokud se kočka zdržuje převážně v bytě, jarní a podzimní línání není tolik výrazné. O to víc však líná v průběhu roku.

Obtěžující může být nadměrné línání, jakýsi stav mezi fyziologickým a patologickým línáním. Tento druh línání většinou ukazuje na nekvalitní stravu, používání nevhodných přípravků na úpravu srsti nebo třeba i velké stresové zatížení kočky. Tato porucha se dá vyléčit potravinovými doplňky a celkovým zlepšením péče o kočku.

Patologické línání je takové línání, při kterém vznikají lysá místa. Tehdy je nutné navštívit veterináře.

Poruchy růstu chlupů


  • Telogenní defluxe
Telogenní defluxe je onemocnění, při kterém se všechny chlupy nachází v tzv. telogenní fázi růstu (u zdravé kočky se v srsti nachází chlupy ve třech fázích: anagenní fáze - chlup nově vyrůstá z chlupového folikulu, katagenní fáze - čerstvý chlup pevně uchycený v kůži, telogenní fáze - chlup těsně před vypadnutím). Chlupy tedy vypadávají ve velkém množství. Příčinami mohou být různé nemoci, hormonální poruchy nebo stres. Může se také jednat o vedlejší účinek některých léků.

  • Alopecie
Alopecie neboli ztráta srsti může mít několik příčin:

Někdy se jedná o tzv. psychogenní alopecii, která je způsobena nadměrným stresovým zatížením kočky (např. kvůli novému členu domácnosti, změně bydliště nebo změně hierarchie v rodině). Kočka stres ventiluje lízáním srsti, čímž si sama způsobí tvorbu holých míst. Většinou si srst líže v ústranní, takže může být obtížné stanovit příčinu vypadávání chlupů. Pokud majitel nachází chomáčky chlupů na místech, kde kočka prováděla očistu srsti, ve zvratcích nebo v trusu, pravděpodobně se jedná o psychogenní alopecii.

K alopecii také můžou mít větší sklony přešlechtěné barevné mutace některých plemen. Takovéto kočky mají v chlupech nerovnoměrně rozmístěné pigmenty, a proto se u některých jedinců vyskytuje vysoká lomivost chlupů nebo vůbec nevyrůstají nové chlupy.

U starších koček se vzácněji vyskytuje tzv. paraneoplastická alopecie, která je způsobena vnitřním zhoubným bujením, nejčastěji rakovinou střev.

Vypadávání srsti, její matnost, lámavost nebo třeba i tvorba lupů většinou ukazuje na nějaké vnitřní potíže a je vždy nutné navštívit veterináře.

Záněty zvukovodu

16. července 2008 v 18:13
U koček chovaných jen doma v relativně teplém prostředí jsou časté záněty zvukovodu (otitis externa). V lékárně vám zhotoví za malý obnos lék, který zabraňuje ekzematizaci. RP: Natrii hydrogencarbonici 1,0; Aguae destillatae 30.0; M.f.sol., možno přidat Tetracaini 1.0). Večer stačí 3 až 4 kapky do každého ucha, ale před nakapáním je musíme zahřát na tělesnou teplotu.
 
 

Reklama