- Zajímavosti

Kočičí ráj

7. listopadu 2011 v 10:42
ZAJÍMÁ VÁS KDE SE NACHÁZÍ PRAVÝ KOČIČÍ RÁJ?
Je to na farmě o rozloze 25 akrů v americkém Ponte Vedra Beach na Floridě. Tento kočičí azyl pro bezdomovce je vlastně obrovský útulek, který založil velký milovník koček Craig Grant v r. 2003 s názvem Caboodle Ranch.
Útulek vlastní všechna potřebná hygienická a veterinární povolení a zachránil již 500 koček, které neměly svého pána.
Graig tam žije sám jen s kočkami, poskytuje jim krmení, čerstvou vodu, postavil jim domečky, které je chrání před nepřízní počasí a umožňují dostatek soukromí při odpočinku. Kočičky jsou vykastrované, odblešené, odčervené, dostává se jim pohlazení. Každá má svůj smutný příběh jako všechny mňoukalky z kočičích útulků, ale dnes už jim nic neschází.
I když Craig Grant vše financuje z vlastní kapsy, pracuje 14 hodin denně, 7 dní v týdnu a vzdal se veškerého luxusu, aby mohl trávit každou chvilku se svými kočkami, přesto je šťastný. Nebo právě proto?? Nezávidíte mu trochu? Já ano!Usmívající se

Caboodle Ranch, stejně jako mnoho kočičích azylů po celém světě a samozřejmě i u nás, trpí nedostatkem finančních prostředků. Ale podívejte se alespoň na pár obrázků - toto miniměstečno je opravdu skutečný kočičí ráj na Zemi!
Kdo chce vidět více, může se podívat na: www.caboodleranch.com

Dá se odhadnout povaha?

2. července 2011 v 19:44
JDETE SI VYBRAT KOŤÁTKO, ALE PŘI NÁVŠTĚVĚ U CHOVATELE JSTE BEZRADNÍ. JAK SI VYBRAT TO PRAVÉ? DÁ SE NĚJAK ROZPOZNAT BUDOUCÍ POVAHA?
 
I v jednom vrhu bývají koťata nejrůznějších charakterů: netýkavky, mazlivky a také uličníci.
Sedněte si ke koťátkům na zem a šustěte po zemi papírem. Pozorně sledujte, co se stane: uličník se k vám hned přižene, další koťátko se bude držet stranou, jiné se schová a nejspíš se najde i takové, které vám po chvíli vyšplhá na klín a začne příst a zjevně si užívat vaši přítomost.
Také si všímejte toho, zda se k vám kočička staví zadečkem. To je totiž gesto důvěry, protože tím si kočky dávají navzájem možnost zkontrolovat své anální žlázky. To je dobrý předpoklad, že si s ním rychle vytvoříte důvěrný vztah.
Zkrátka si dejte na čas, buďte trpěliví a návštěvu třeba i několikrát zopakujte. Určitě najdete přesně to, co hledáte!

Proč kočky neposlouchají jako psi?

8. listopadu 2010 v 13:21
Protože na rozdíl od nich nežily ve smečce a byly odkázány jen samy na sebe. Nikdy proto nepociťovaly tlak ze strany smečky. Kočky jsou perfektní lovci a k tomu, aby přežily, nikoho nepotřebují. I když většina dnešních koček je odkázána na potravu, kterou jim dává člověk, jejich chování se nezměnilo. Koneckonců jejich pán jim dává jídlo, aniž by za to cokoliv požadoval. Tak proč by měly poslouchat jako psi?

Jak vidí kočka

6. července 2010 v 23:26
KOČKY VIDÍ BAREVNĚ
Kočka je tvorem aktivním v noci. Proto je pro ni důležité dobře se vyznat v šedě tónovaném prostředí. Oči jsou tomuto způsobu života také přizpůsobeny: jsou specializované více na citlivost než na světlo nebo než na barevnost.
Kočky jsou schopny rozeznávat mezi mnoha odstíny ŠEDÉ, které nám lidem připadají všechny stejné. Lidská sítnice disponuje třemi druhy čípků, pro červenou, zelenou a modrou, kočičí pouze pro ZELENOU a MODROU. Nedokáží registrovat odstíny červené. Vědci se přiklánějí k názoru, že červené tóny kočka vnímá jako ŹLUTOU barvu.

OBLÍBENÁ KOČIČÍ BARVA
Ústav pro zoologii v Mainzu během více než 2000 prováděných pokusů zjistil, že kočky mají své oblíbené barvy. Za různých světelných podmínek si zvířata mohla vybírat mezi žlutou a modrou, aby se dostala k potravě. 95 % se jich rozhodlo pro MODROU. Proč tomu tak je, se nadále zkoumá. Je ovšem jasné, že kočky dávají přednost modré.

OSTŘE NEBO NEOSTŘE?
Na základě různých testů se přišlo na to, že blízké objekty zvířata vnímají spíše mírně rozmazaně, zatímco vzdálenější předměty vidí ostře. Má to smysl: kdo chce něco chytit, zákonitě musí na dálku vidět lépe, lovecké objekty se zřídkakdy vyskytují kočce těsně před nosem!

ANI KOČKY V NOCI NEVIDÍ NEOMEZENĚ
Je omyl, že by kočky byly schopny vidět v úplné tmě!
Stačí jim sice výrazně menší zbytkové světlo než člověku, ale v ÚPLNÉ tmě kočkám jejich oči nepomohou - jsou na tom stejně jako my.

Přehled kočičích projevů

24. června 2010 v 23:02
- otírání hlavy o člověka = láska, oddanost, upřímnost, touha po mazlení, ale také příznak říje

- uši postavené vzpříma = zvědavost

- uši sklopené dozadu = výstraha

- uši položené k hlavě = chystá se k útoku

- široce roztažené zorničky = strach

- rozvážné rozhlížení a pak následné olizování srsti = dokonalá nebo i předstíraná pohoda

- přivírání očí = spokojenost nebo ospalost

- předení = spokojenost

- mručivé předení = bolest

- tlumené předení zakončení zavrčením = došla trpělivost

- vrčení, hučení = zloba

- mňoukání = pozdrav, někdy také žádost

- krátké mňouknutí až zakviknutí = odpověď na lidské oslovení

- krátké zahouknutí = úlek

- zasyknutí nebo syčení = příprava k obraně a varování útočníka

- tlumené vrčení kojící kočky = varování koťat před nebezpečím

- hlazení packou = úzká vázanost a něžnost k člověku

- hlasité broušení drápků = upozornění na sebe

- vyhrbený hřbet = zastrašování, také vrchol vzrušení a připravenost k obraně

- očichávání = seznamování

- otírání se kolem nohou = pozdrav, žebrání, "naparfémování" blízké osoby

- přešlapování = cítím se velmi příjemněneboli
- mléčný krok = koťátka bezprostředně před kojením a při něm více nebo méně rytmicky pohybují předními tlapkami poblíž struků matky. Touto masáží je povzbuzována produkce mléka. Často však mléčný krok vídáme i u starších koček, když se cítí dobře a chtějí být hlazeny

- válení na zádech = cítím se velmi dobře, výzva k podrbání břicha(ale pozor! V konfliktní situaci se může kočka rovněž válet na zádech, ale pouze z toho důvodu, aby si uvolnila k mimořádně účinné obraně drápy všech čtyř končetin. O tom, že nejde o přátelské gesto, svědčí i její výhružná mimika a výstražné syčení)

- skok na nohy = výzva ke hře, zlost, odreagování loveckého instinktu

- zívání = zklidňující gesto, mírumilovná nálada, dlouhá chvíle

- lehce zdvižená tlapka = varování

- nakrčení nosu a čela = nelibost

- mžourání (zdůrazněné zavírání a otvírání očí) = důvěrný pozdrav, působí konejšivě, někdy i prosebně, tzv. "úsměv kočkovitých šelem"ZVLÁŠTNÍ POZORNOST SI ZASLOUŽÍ DOKONALÉ "SIGNÁLNÍ ZAŘÍZENÍ" KOČKY: OCAS

- ocas vsedě obtočený těsně kolem předních tlapek = jsem naladěna klidně a mírně

- ocas při chůzi nedbale svěšený dolů, ale špička je mírně zakřivena = "normální" nálada

- svěšený ocas = únava

- ztrnule svěšený ocas = odpor a zklamání

- jemné pohybování špičkou ocasu = zájem

- když se ocas chvěje = vystupňování blažených pocitů

- pomalejší pohyby celým ocasem = nejistota, lze-li s oním člověkem vyjít v tomto okamžiku po dobrém
- ocas vztyčený vzhůru s uvolněným koncem = radostné vzrušení
(domácí kočka je jako jediná ze všech kočkovitých šelem schopna nést ocas za chůze kolmo vzhůru-všechny divoké kočky drží svůj ocas vodorovně nebo strčen mezi nohama)

- mrskání napjatým ocasem = varování

- ocas držený ztrnule dozadu = chystá se útok

- vrtění ocasu = počínající vzrušení - radostné i zlostné


Pokud kočka leží na boku, vypadá mírumilovně, ale přitom více či méně silně TLUČE OCASEM DO PODLAHY, má pocit, že ji něco obtěžuje nebo ruší. To může být klidně i hladící lidská ruka, po které kočka zrovna netouží! Pak existuje jediná možnost - přestat!
Kočka totiž předpokládá, že "kočičí máma" člověk její tělesný signál pochopí a bude ho respektovat. Pokud to člověk neudělá, kočka SEKNE TLAPKOU - vždyť ho dostatečně varovala!

Kočičí ocas ROZČEPÝŘENÝ JAKO "KARTÁČ NA LAHVE" (s výjimkou hry) prozrazuje leknutí a nebo nebezpečí. Pokud kočka přejde do "HROZIVÉHO POSTAVENÍ", vytvoří kočičí hřbet, postaví se napříč se zježenou srstí a s "kartáčem na lahve" v typické poloze, měl by se člověk připravit k "zachraňování kočky". Možná na ni brzy zaútočí silnější protivník.
Ale pozor: kočka je na nejvyšší míru rozrušená. Na uklidňující hlazení by mohla reagovat seknutím tlapky!


HMATOVÉ VOUSY:
- v klidu jsou rozmístěné po stranách horního pysku, nosu a tváří
- při vzrušení se rozprostřou do širokého vějíře, který se před tlamou téměř spojuje
- při pocitu strachu a nejistoty se naopak stahují dozadu ke tvářím
- je jich dvanáct na každé straně čumáčku a jejich délka není náhodná - jsou tak dlouhé, jak je kočka široká v nejširším bodě - přesně tedy pozná kudy se protáhne - ovšem POZOR: toto funguje jen tehdy, má-li kočka normální váhu!! Pokud je v bocích širší, může se snadno stát, že někde uvízne. Jestli si nejste jisti, zda má váš miláček nadváhu, stačí použít jednoduchý trik: když mu pod kůží nenahmatáte žebra, je čas na dietu


Kočičí roky a příslušné lidské roky

30. července 2008 v 15:51

NAJDĚTE SI JAK STARÁ JE VAŠE KOČKA:

1 rok kočky = 16 lidských roků
2 roky kočky = 26 lidských roků
3 roky kočky = 32 lidských roků
4 roky kočky = 42 lidských roků
5 let kočky = 47 lidských roků
6 let kočky = 47 lidských roků
7 let kočky = 52 lidských roků
8 let kočky = 56 lidských roků
9 let kočky = 61 lidských roků
10 let kočky = 61 lidských roků
11 let kočky = 65 lidských roků
12 let kočky = 65 lidských roků
13 let kočky = 71 lidských roků
14 let kočky = 75 lidských roků
15 let kočky = 81 lidských roků
16 let kočky = 81 lidských roků
17 let kočky = 85 lidských roků
18 let kočky = 91 lidských roků
19 let kočky = 91 lidských roků
20 let kočky = 95 lidských roků

Obliba koček

17. července 2008 v 21:24
Rozdíly v náklonnosti ke kočkám a psům se projevují i v celých národech. Americká společnost Humane Society of the United States dělala průzkum, které národy jsou kočičí a které psí.V posledních letech kočky psy docela slušně válcují. V roce 1992 poprvé překonal počet doma chovaných koček počet psů ve Velké Británii. Podobně obliba koček roste ve Spojených státech, tam kočky přetrumfly psy v r. 1996 a od té doby vedou. Kočkaři jsou rovněž Švýcaři a Rakušané. Naopak za pejskaře se dají označit Francouzi, Poláci, Belgičané a Irové. Nejméně domácností se zvířaty najdeme v Německu,tam neholdují ani psům, ani kočkám.
Češi v tomto směru patří mezi největší milovníky koček i psů. Více než pět procent českých domácností vlastní psa i kočku najednou. Celkem u nás žije okolo milionu čtyř set tisíc psů.V posledních letech se i u nás projevuje britský a americký trend a obliba koček roste. V českých bytech a domech jich už žije přibližně o sto tisíc více než psů.

Byl otevřen nový hotel pro kočky

10. července 2008 v 10:55

Pro všechny ty, kdo se chystají na dovolenou, ale nevědí, kam po tu dobu umístit svou kočku, byl v červnu otevřen nový nevšední Hotel Trubská. Určen je všem majitelům koček, kterým záleží na tom, aby bylo o jejich mazlíčka v době jejich nepřítomnosti dobře postaráno. Nachází se ve vesnici Trubská, v překrásném prostředí rezervace Křivoklátské lesy, 4 kilometry od Berouna (vzdálenost z centra Prahy je 40 km).

Nový hotel pro kočky byl otevřen v červnu tohoto roku. Díky jeho vzdálenosti od centra Prahy nabízí skvělý způsob řešení problému kam s kočičkou v období, kdy se rozhodnete vycestovat na letní dovolenou, hory nebo musíte na několik dní opustit domov a nemáte nikoho, kdo by se o vašeho domácího mazlíčka postaral. "Pro zřízení hotelu pro kočky jsem se rozhodla na základě vlastní zkušenosti. V minulosti jsem bohužel v okolí Prahy nenašla žádný hotel, který by splňoval mé požadavky a neměla jsem tedy kde své kočky v době dovolené ubytovat," říká Ing. Věra Pavlíková, majitelka Hotelu Trubská a dodává: "Našim klientům a jejich domácím mazlíčkům nabízíme skvělé služby a jistotu, že je o kočičky u nás dobře postaráno."

Zařízení nabízí 3 možné způsoby ubytování - Standard, Komfort a Luxus. Cena standardního způsobu ubytování je 140,- Kč za den včetně stravy. Zákazníci si mohou připlatit i za nadstandardní kóje. V těch mají kočky k dispozici více prostoru a různé atrakce. V zařízení nechybí ani nemocniční pokoj. Ten umožňuje izolaci v případě podezření na infekční onemocnění. Nepřetržité veterinární ošetření zajišťuje nedaleká klinika vzdálená jen deset minut jízdy automobilem. Klienti, kteří se rozhodnou svou kočku do hotelu umístit, mají možnost využít služby Informace o zabydlení kočky. Ta je zdarma a zákazník je pravidelně každý den informován prostřednictvím sms nebo e-mailem o tom, jak se jeho mazlíčkovi daří a jak si zvyká na nové prostředí. V nabídce hotelu nechybí ani zajištění dopravy do hotelu, popř. zpět do místa bydliště a také možnost zajištění domácí péče o kočku.

Hotel Trubská spolupracuje také s Občanským sdružením na ochranu zvířat Podbrdsko. To se stará o opuštěná, ztracená nebo týraná zvířata. V hotelu je k dispozici vždy jedno místo určené pro opuštěnou kočku před jejím umístěním k novému majiteli. Ve spolupráci s tímto sdružením proběhla dne 21. 6. 2008 umisťovací výstava opuštěných kočiček. "Jsme velice rádi, že jsme v prostorách Hotelu Trubská mohli tuto akci uskutečnit a díky ní zajistit nový domov třem kočkám. Atmosféra byla báječná a návštěvníci nám přinesli potřebné krmivo a přispěli do kasičky. Díky příspěvkům můžeme zaplatit výdaje za veterinární péči o naše svěřence," říká Františka Kernová, členka Občanského sdružení na ochranu zvířat Podbrdsko.

Více informací o Hotelu Trubská naleznete na www.hoteltrubska.cz.
 
 

Reklama