Duben 2011

Náhlá agresivita

16. dubna 2011 v 18:54 - Kočičí důvěra
Taky vás vaše kočka při hlazení někdy zničehonic škrábne? Nejprve jen přede a užívá si hlazení, pak však náhle vytáhne drápky. Když s hlazením nepřestanete, dokonce vás kousne. Jak si lze vysvětlit takovou náhlou agresivitu?

Z kočičího pohledu se vaše kočka chová zcela pochopitelně a nikoli agresivně. Nejprve si hlazení užívá, ale když se dostanete k místu, kde jí to není příjemné, případně změníte tempo nebo monotónně už moc dlouho hladíte stále na stejném místě, může jí to být nepříjemné.
Zkusme si to představit na vlastní kůži: buď nás někdo bude zcela vědomě a láskyplně hladit, nebo bude zdánlivě dělat totéž, ale nesoustředěně, roztržitě, zkrátka mimochodem, v myšlenkách se bude zabývat něčím úplně jiným. Zatímco v prvním případě si to absolutně užijeme, ve druhém nám to bude spíše nepříjemné, takže dost možná odstrčíme jeho ruku nebo ho vyzveme, aby přestal. Kočka ovšem mluvit nedokáže, a tak nám to musí dát najevo jinak:
většinou začne švihat ocasem a sklopí uši, ale když to nepomůže, musí se vyjádřit důrazněji, a tak vytáhne drápky či vás dokonce kousne. Nejedná se však o skutečnou agresi, jen o tzv. agresi na hlazení, což je vlastně jen forma komunikace.