Vaše kočka málo pije?

30. července 2010 v 17:23 | Informační zpravodaj |  - Zdraví
POKUD VAŠE KOČKA MÁLO PIJE, MŮŽE TO BÝT ZE ZDRAVOTNÍHO HLEDISKA ZÁVAŽNÉ.
HROZÍ MOČOVÉ KAMENY NEBO MOČOVÝ PÍSEK, POŠKOZENÍ AŽ SELHÁNÍ LEDVIN!

ČLOVĚK DENNĚ VYPIJE VODY ASI TAK JEDNU TŘICETINU AŽ ČTYŘICETINU SVÉ VÁHY. KOČKA S VODOU HOSPODAŘÍ MNOHEM ÚSPORNĚJI A PRŮMĚRNĚ DENNĚ VYPIJE POUZE ZHRUBA JEDNU SETINU AŽ STOPADESÁTINU SVÉ VÁHY. HLAVNÍ ROZDÍL VE SPOTŘEBĚ JE DÁN TÍM, ŽE KOČKA NA ROZDÍL OD ČLOVĚKA NEUMÍ REGULOVAT TĚLESNOU TEPLOTU VYLUČOVÁNÍM POTU CELÝM POVRCHEM TĚLA, POTÍ SE JEN VELICE OMEZENĚ, TAKŽE TÉMĚŘ VŠECHNA VODA, KTEROU VYPIJE ČI PŘIJME V POTRAVĚ, SE ÚČASTNÍ ZPRACOVÁNÍ ŽIVIN A ODLUČOVÁNÍ METABOLICKÝCH ODPADŮ.

Předpokládáme, že přes nedostatečné pití je vaše kočička jinak zdravá, má přijatelnou konzistenci výkalů bez zácpy a že také denně vylučuje moč, i když poměrně hodně koncentrovanou.

Potom problém nedostatečného pití může mít celou řadu příčin:

NAŠE DOMÁCÍ KOČKY POCHÁZEJÍ Z VENKOVA, KDE DLOUHÉ GENERACE ŽILY JAKO PRACOVNÍ KOČKY V HOSPODÁŘSTVÍ. O SPRÁVNÝ REŽIM JEJICH PITÍ SE NIKDO NESTARAL, LECKDE KOČKY ANI NENACHÁZELY VHODNÝ TRVALÝ ZDROJ VODY, TAKŽE SI ZVYKLY POTŘEBU PITÍ ŘEŠIT JEDNAK PŘÍLEŽITOSTNĚ (KALUŽE, RYBNÍČKY, DÉŠŤ, ROSA V TRÁVĚ, ZAPOMENUTÝ NEDOPITÝ HRNEK), JEDNAK PROSTŘEDNICTVÍM MLÉKA, KTERÉ (SNAD) DOSTÁVALY DENNĚ.PLYNE Z TOHO, ŽE SE U NICH NEVYTVOŘIL NÁVYK PRAVIDELNÉHO PITÍ, ŽÁDNÉ KOTĚ SE V RANÉM DĚTSTVÍ OD KOČIČÍ MAMINKY NENAUČILO, ŽE MÁ PÍT PRAVIDELNĚ A ZE STABILNÍHO ZDROJE.

Vaše kočička patrně nevyužívá trvale připravenou misku s vodou k častějšímu napití právě z toho důvodu, že jí to maminka nevštípila (lépe na tom budou čistokrevné kočky narozené v bytě, kde už koťátka odkoukají od maminky, že chodí pravidelně pít).

Ač tvrdíte, že vaše kočka nepije, lze to těžko stoprocentně prokázat!
Možná se chodí napít víckrát denně, párkrát si lízne a odejde, takže to ani nezpozorujete.
Možná nepije z misky, ale z jiných zdrojů, jejichž existenci si ani neuvědomujete - pár zbylých kapek v dřezu či umyvadle, pár kapek náhodně rozlitých v koupelně jí může k uhašení náhodné žízně stačit.

Možná jí připravená miska s vodou nevyhovuje. Jednak jí může vadit plastová miska či její barva, jednak jí nemusí chutnat užitková voda! Kočičí nároky na kvalitu vody obvykle nejsou nijak vyhraněné ani přesně zjistitelné, ale přesto je možné, že vaši kočičku připravená miska s vodou něčím odrazuje, takže vyhledává jiné náhodné zdroje. Můžete zkusit kupovanou samozřejmě neperlivou vodu nebo misku na vodu vyměnit za skleněnou, z bezbarvého skla.

Vodu (obecněji tekutinu, protože to může být kromě čisté vody i polévka, šťáva z masa, masový či zeleninový vývar apod.) je možné přidávat přímo do potravy - ať je to vařené maso či konzerva, a to v poměrně značném množství. Kočka tak tekutinu, rozmíchanou do potravy, zkonzumuje při jídle.

Některé kočky rády pijí ze slabě puštěného kohoutku v koupelně či kuchyni nebo z fontánky.

Největší potřebu vody má kočka konzumující granule. Doporučuji je používat v menším množství, spíše je nahradit konzervami, které už vodu obsahují.


Potravu, zvláště maso, je možné zkusit nepatrně přisolovat, aby se zvýšila žízeň a popud k vědomému napití byl důraznější.

Zkuste kuřecí vývar, který obecně mají kočky rády. Pokud jí nechutná samotný, podávejte kočce s trochou kuřecího masa.

Přitažlivost vody k napití je u některých zvláště dospělých koček možné zvýšit přidáním (ovoněním) nepatrného množství kozlíkových kapek (pozor - kozlíkové kapky z lékárny je nutné nejprve hodně zředit a pak teprve přikapávat pár kapek do misky).

Poslední možností, jak kočku donutit k větší spotřebě vody, je zmáčením či postříkáním, zejména tlapek nebo ocásku (zvláště v horkých letních dnech) - kočička všechnu vodu pečlivě olíže dosucha. Není to nic nepřirozeného, pouze tím napodobujeme přirozené zmáčení při brouzdání trávou na kočičích toulkách.

Kravské mléko není pro dospělou kočku přirozenou potravou. Obsahuje mnoho hodnotných látek, takže je vhodné je podávat, pokud kočce nezpůsobuje zažívací potíže. Některé kočky mléko milují, přesto však mohou být vybíravé, pokud jde o jeho druh a kvalitu.Můžete vyzkoušet místo normálního či trvanlivého mléka namíchat poměrně řídký Sunar nebo podávat Tatra neslazené mléko, nejlépe smíchané s vodou, protože u vás jde hlavně o další zdroj tekutin!

Tolik veterinář a prozradím vám ještě jeden nápad, který pomohl nám doma, protože naše první kočička Salinka také málo pila:
UMÍSTĚTE MISKU S VODOU ASPOŇ DVA METRY OD MISKY S JÍDLEM!
Dokud měla Salinka vodu u jídla, vždycky k ní jen znechuceně přičichla a odešla. Tak mě napadlo, dát misku s vodou jinam - a hned druhý den jsem ji přistihla, jak nedá se říci pije, ale alespoň si párkrát vody lízne. A i to je úspěch u koček, které pít nechtějí. Pak už si chodila líznout pravidelně.
Až potom jsem se dočetla, že je to celkem přirozené, protože kočky v přírodě také konzumují potravu jinde, než se následně napijí.

DEJTE MI VĚDĚT, POKUD VÁM NĚKTERÉ RADY POMOHLY!


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Pomohl vám tento článek?

ANO 68.3% (69)
NE 18.8% (19)
ČÁSTEČNĚ 12.9% (13)

Komentáře

1 Alena Alena | 1. srpna 2010 v 3:00 | Reagovat

Máš překrásný blog.
Miluju kočky, tak jsem se u tebe cítila jako ve vyhřátém domečku, kde je neustále krásně vyhřáto a místo prasklého radiátoru zní předení najedeného bříška kočky. Děkuji ti za to.

2 Aneleh Aneleh | E-mail | Web | 1. srpna 2010 v 8:22 | Reagovat

[1]: Já děkuju, tahle krásná slova mě zahřála u srdíčka, tak přesně si přeju, aby se tu všichni cítili. :-)

3 Filip Filip | 17. března 2012 v 7:55 | Reagovat

Děkuji za článek. Jdu zkusit dát misku s vodou opodál od misky s granulemi...

4 lenka lenka | E-mail | 13. prosince 2012 v 20:55 | Reagovat

Dobry don tak zaprve ta basen nema chybu je to bomba. A ktomu piti,stale jsem si mysla ze malo pije dokonce jsem si macela prsty ve vode aby mel aspon par kapek vody dostal do sebe.Moc jste mi pomohla uz budu trochu klidnejsi.A co smetana 30procentni jine nepije.

5 Aneleh Aneleh | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 22:28 | Reagovat

Dobrý den Lenko, děkuju za pochvalu a jsem moc ráda, že vám článek pomohl. Už jsem měla více reakcí, že nejvíce pomohlo dát misku s vodou dál od misky s jídlem. Ale všechny rady, které jsem pochytila a sem je napsala, doporučuju zkusit, protože každých pár kapek, které do svojí kočky dostanete, jsou velké plus pro její zdraví. My máme pro našeho kocourka po bytě rozestavěné na různých místech celkem 4 misky s vodou, v jedné,  z které pije nejčastěji,měním vodu třikrát denně, u ostatních jednou denně. Někdy totiž kočka raději pije s odstáté vody nebo jak zrovna má chuť. Smetanu může, ale ta nenahradí vodu, mléko je považováno za potravinu, ne za tekutinu.

6 Aneleh Aneleh | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 22:29 | Reagovat

[3]: Pomohlo to?

7 Lenka Lenka | 20. června 2013 v 18:10 | Reagovat

I moje britka malo pije, navic ted v techto vedrech...u nas nic nepomohlo, takze ji davam vodu strikackou do tlamicky...asi to neni idealni zpusob, ale aspon trochu vody do ni dostanu :(

8 Aneleh Aneleh | 20. června 2013 v 18:16 | Reagovat

Náš je taky briťák a pije jak pes, má po bytě 4 misky s vodou. A zkoušela jste oddělit pití od žrádla?

9 Martina Martina | E-mail | 17. července 2013 v 12:45 | Reagovat

Na podávání vody stříkačkou hlavně opatrně. Můj kocourek, nebo spíš kocour, je ho kus :D, má teď problém s příjmem vody, tak jsem mu taky vodu podávala stříkačkou, dokonce opatrně po kapkách, ale jak se pohnul, asi vdechl vodu a dostal se do křeče a nedýchal, málem mě to složilo, naštěstí než jsem se dovolala na pohotovost probral se. Jinak tu jsou moc dobré rady, nicméňě ikdyž si myslím, že můj kocour pije dost, pije i půl minuty v kuse a to několikrát denně, nebo se ve vodě čabrá, pořád je to prý málo, je nemocný a veterinářka mi řekla, že musí vypít aspoň 3 dcl denně, což si myslím, že je nemožné, jsem ráda když do něj dostanu přes 1 dcl. Teď jsem mu objednala fontánku tak doufám, že ho zaujme a zlepší se to.

10 Wayne Wayne | 27. listopadu 2013 v 10:20 | Reagovat

Naše dvě půlroční koťata pijí jak o závod – kupovanou kojeneckou vodu z misky, vodu u špuntu od vany, vodu z kapajícího kohoutku v kuchyni, zbytky vody z odkapávajícího umytého nádobí… Nedávno náhodou objevila 10 litrový kýbl s odstátou vodou pro kytky a dnes je to jejich nejoblíbenější místo pro pití a na hraní – když se chtějí napít, postaví se na zadní a předníma tlapkama se přidržují okraje, při hrách pak balancují nad okrajem kýble a zkoušejí jednou tlapkou čeřit hladinu :-)

11 Lucka Lucka | 9. ledna 2014 v 20:28 | Reagovat

Na úvodu máte moc krásnou básničku :-) a také mám doma malou britskou uličnici :D

12 Aneleh Aneleh | Web | 13. října 2014 v 21:21 | Reagovat

[Smazaný komentář]Vzkaz pro Aleše: Váš komentář jsem byla nucena smazat z důvodu sprostého a nepravdivého osočování mé osoby.
Článek je převzat z odborné knihy o kočkách. Pokud si myslíte, že kočka nepotřebuje pít a že jí stačí voda pouze z potravy, je to zcela zcestný názor.
Jinak v mých článcích není jediná pravopisná chyba. Pokud byste četl pozorně, tak slovo "nicméňě" použila ve výše uvedeném komentáři Martina. Komentáře ponechávám v původním znění a překlepy ani pravopisné chyby po nikom neopravuji a toleruji je, protože to se může stát každému. Více mě zajímá obsah komentáře a Martina přispěla všem svojí vlastní zajímavou zkušeností. I Vy můžete přidat svůj názor, ale nikoli urážet druhé.

13 Alena Alena | 26. ledna 2015 v 18:05 | Reagovat

Dobrý den,mam 10-ti letou siamskou kočičku,táké málo pije,i když má vodu od misky s jídlem od sebe,rosení tlapiček a osásku jí nezajímá,po bytě je více misek s vodou,i fontánku jsme koupili.Vše jsme udělali po první operaci močového kamene,za 10 měsíců šla na operaci znova.Veterinář řekl,že jí nemohou dát na to odpovídající krmivo,jelikož už má megakolon a ten je přednější a kombinovat to nelze,má hodně pít,ale jak jí k tomu donutit,to už mi neřekl.Tak se bojím další operace,protože už tu druhou těžko nesla :-(

14 milyam milyam | 24. března 2016 v 8:44 | Reagovat

Je to dobré :-D

15 Ellen Ellen | Web | 28. února 2017 v 19:53 | Reagovat

Já mám takovou zkušenost, že všechny naše kočky se nikdy nenapily z plastové misky, ideální je vyměnit ji za keramickou nebo kovovou: http://www.petamour.cz/57-misky

16 Alena Alena | E-mail | 6. prosince 2017 v 8:09 | Reagovat

Mame ted kocourka s limcem a dostat do nej vodu je silene. Najist se naji ale pit nechce takze primichavame do kapsicky plus davam nekolikrat denne "na tvrdo" strikackou. Kdyz jsme mu limec na chvili sundali,ze se snad napije okamzite se zacal olizovat a rozskrabal si ranu. Takze tohle je jednina moznost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.