Březen 2009

Línání

26. března 2009 v 18:33 - Zdraví

Línání


Línání je přirozený jev výměny srsti, a proto bývá obtížené určit hranici mezi normálním fyziologickým a nadměrným patologickým línáním.

Fyziologické línání se ve zvětšené míře opakuje dvakrát do roka, a to na jaře, kdy se kočky zbavují zimní srsti, a na podzim, kdy se jim zimní srst opět obnovuje. Mimoto kočka mírně líná po celý rok, protože životnost jednoho chlupu je přibližně jeden měsíc. Poté chlup odpadává a na jeho místě vyrůstá nový. Pokud se kočka zdržuje převážně v bytě, jarní a podzimní línání není tolik výrazné. O to víc však líná v průběhu roku.

Obtěžující může být nadměrné línání, jakýsi stav mezi fyziologickým a patologickým línáním. Tento druh línání většinou ukazuje na nekvalitní stravu, používání nevhodných přípravků na úpravu srsti nebo třeba i velké stresové zatížení kočky. Tato porucha se dá vyléčit potravinovými doplňky a celkovým zlepšením péče o kočku.

Patologické línání je takové línání, při kterém vznikají lysá místa. Tehdy je nutné navštívit veterináře.

Poruchy růstu chlupů


  • Telogenní defluxe
Telogenní defluxe je onemocnění, při kterém se všechny chlupy nachází v tzv. telogenní fázi růstu (u zdravé kočky se v srsti nachází chlupy ve třech fázích: anagenní fáze - chlup nově vyrůstá z chlupového folikulu, katagenní fáze - čerstvý chlup pevně uchycený v kůži, telogenní fáze - chlup těsně před vypadnutím). Chlupy tedy vypadávají ve velkém množství. Příčinami mohou být různé nemoci, hormonální poruchy nebo stres. Může se také jednat o vedlejší účinek některých léků.

  • Alopecie
Alopecie neboli ztráta srsti může mít několik příčin:

Někdy se jedná o tzv. psychogenní alopecii, která je způsobena nadměrným stresovým zatížením kočky (např. kvůli novému členu domácnosti, změně bydliště nebo změně hierarchie v rodině). Kočka stres ventiluje lízáním srsti, čímž si sama způsobí tvorbu holých míst. Většinou si srst líže v ústranní, takže může být obtížné stanovit příčinu vypadávání chlupů. Pokud majitel nachází chomáčky chlupů na místech, kde kočka prováděla očistu srsti, ve zvratcích nebo v trusu, pravděpodobně se jedná o psychogenní alopecii.

K alopecii také můžou mít větší sklony přešlechtěné barevné mutace některých plemen. Takovéto kočky mají v chlupech nerovnoměrně rozmístěné pigmenty, a proto se u některých jedinců vyskytuje vysoká lomivost chlupů nebo vůbec nevyrůstají nové chlupy.

U starších koček se vzácněji vyskytuje tzv. paraneoplastická alopecie, která je způsobena vnitřním zhoubným bujením, nejčastěji rakovinou střev.

Vypadávání srsti, její matnost, lámavost nebo třeba i tvorba lupů většinou ukazuje na nějaké vnitřní potíže a je vždy nutné navštívit veterináře.